Broń żołnierza polskiego


Idź do treści

Co wybrac

Materiał pochodzi z około 1998 roku.
Dyskusje na temat,
która broń jest lepsza: pistolety czy rewolwery, trwają praktycznie od zawsze, czyli od początków używania obu rodzajów broni krótkiej. Ocena cech broni krótkiej jest przez poszczególnych jej użytkowników tak bardzo indywidualna, że ta sama cecha może być przez jednych oceniana jako zaleta, a przez innych jako wada! Do niedawna o przydatności rewolwerów lub pistoletów decydowały parametry, które obecnie tak bardzo się zmieniły, że argumenty za i przeciw przytaczane w dyskusjach trzeba rozpatrywać od nowa.
Szybkostrzelność
Dawniej siła ognia rewolwerów i pistoletów była porównywalna; rewolwery miały sześć nabojów w bębenku, a pistolety osiem naboi w magazynku. Dziś rewolwery nadal są sześciostrzałowe, natomiast większość oferowanych pistoletów ma magazynki o 10-17 nabojach. Nie zmalała również przewaga pistoletów w szybkości uzupełniania nabojów, mimo zastosowania w rewolwerach wymiennych bębenków lub pojemników! W sytuacjach, które wymagają oddania w kilka-kilkadziesiąt sekund 20-30 strzałów pistolety są bezkonkurencyjne.
Ułamki sekund mają istotne znaczenie. Podczas szkolenia agentów ochrony w Bielsku Białej w br. rekordzista wystrzeliwał z pistoletu 13 nabojów w dwie-trzy sekundy! Tyle potrzebuje kiepsko wyszkolony strzelec na oddanie jednego, w miarę celnego strzału. Dwóch najlepszych strzelców walczyło o pierwsze miejsce w czterech dogrywkach, ponieważ w kolejnych strzelaniach różniły ich tylko ułamki sekund, których już nie odróżniał specjalny licznik-stoper!
Szybkość oddania pierwszego strzału
W rewolwerach szybkość ta nie zmieniła się, natomiast pojawiły się pistolety (np. Glock 17, HK P7, SIG P226), które zapewniają przynajmniej takie samo bezpieczeństwo noszenia załadowanej broni, jak rewolwery, a także oddanie pierwszego strzału nawet o ułamki sekund szybciej, niż ma to miejsce w wypadku rewolwerów!
Rodzaje amunicji i jej jakość
Przez dziesięciolecia znacząca liczba niewypałów w lepszej sytuacji stawiała użytkowników rewolwerów - wystarczyło nacisnąć ponownie na spust, gdy do przeładowania pistoletu potrzebna była druga ręka i przynajmniej jedna sekunda straty czasu. Obecnie jakość amunicji jest tak dobra, że w porównywaniu cech broni krótkiej niewypały można pominąć. Oczywiście pod warunkiem stosowania markowej amunicji.
Na konieczność zweryfikowania przydatności rewolwerów lub pistoletów wpłynął fakt, że pojawiły się nie znane dawniej wymagania co do sposobów i miejsc używania broni, a wraz z nimi nowe rodzaje amunicji. Nie można przecież podczas lotu samolotem strzelać do terrorysty normalnymi nabojami, bo skutki mogą być o wiele gorsze, niż samo działanie porywacza. Także ochrona centrum komputerowego, muzeum czy banku wymaga stosowania specjalnych rodzajów amunicji.
Dla rewolwerów można zaprojektować o wiele więcej rodzajów amunicji specjalnego przeznaczenia, niż dla pistoletów. Na przeszkodzie stoi dotychczasowa główna zaleta pistoletu, czyli samoprzeładowywanie. Przy pewnych typach pocisków staje się ona wadą, ponieważ nie można zapewnić pewnego przeładowywania! Dla wielu zastosowań rewolwery nie zostaną więc wyparte przez pistolety.
Ogromną
zaletą rewolweru - pomijaną w większości dyskusji - jest możliwość (jeśli jest na to chociaż sekunda lub dwie) zamiany kolejności przygotowanych do wystrzelenia pocisków. Jakie to może mieć znaczenie praktyczne? Zgodnie z zasadą dostosowywania sposobów użycia broni do stopnia i rodzaju zagrożenia można ustawić np. następującą kolejność nabojów w bębenku:
1) nabój hukowy - można użyć w zamkniętym pomieszczeniu, np. w windzie;
2) nabój gazowy - skuteczny do zablokowania drogi ucieczki w korytarzach, piwnicach itd. lub przerwania pościgu (strzela się wtedy za siebie);
3) nabój śrutowy (np. typu komar) - dobry do odstraszenia napastnika uzbrojonego w nóż, kij itp.;
4) nabój śrutowy (np. typu szerszeń) - powali z nóg nawet rosłego mężczyznę;
5) nabój normalny;
6) nabój normalny.
W tak przygotowanym bębenku można ustawić jako pierwszy do strzału taki nabój, jaki jest najbardziej optymalny w danej sytuacji.

Co wybrać: amunicję czy broń?

Wydaje się, że jest to pytanie retoryczne. Tymczasem w praktyce najczęściej o wyborze broni decyduje cena i przyzwyczajenie (byli wojskowi oraz byli policjanci chętniej wybierają broń, którą już znają). Czasami wybór broni oparty jest na zasadzie: kolega ma taką broń to i ja taką kupię, a przecież wybierając broń trzeba brać pod uwagę przede wszystkim w jakich warunkach oraz przez kogo ma być używana. Wymagania stawiane broni będą różne w zależności od tego, czy broń będzie używana:
- przez ochronę transportów (duża szybkostrzelność, pojemne magazynki, natychmiastowe użycie, łatwość wyjmowania);
- przez ochronę w samolotach (możliwość używania pocisków obalających, łatwe ukrycie pod ubraniem);
- do ochrony samotnego siedliska (sprawą drugorzędną jest, co się dzieje z pociskami, które nie trafiły);
- do ochrony w razie napadu w mieście (co będzie, jeśli pocisk poleci nie tam gdzie chcę?).

Wnioski

Przy wyborze pistoletu możliwość stosowania amunicji obalającej (typu - woreczki śrutowe) i gazowej jest mniejsza, niż w wypadku rewolweru.
Przy wyborze rewolweru o wyniku starcia muszą zdecydować pierwsze trzy, cztery strzały.
Różnice w oferowanych pistoletach są tak znaczne, że nawet w tym samym kalibrze oraz na takie same naboje można kupić broń porównywalną do rewolwerów, jak i broń zdecydowanie przewyższającą właściwościami nawet te bardzo dobre rewolwery.
Broń powinna dobrze leżeć w ręku, także podczas strzelania. Pożądane jest, aby przed zakupem można ją było sprawdzić na strzelnicy! Każda ręka jest trochę inna!

Cechy broni Pistolet Rewolwer
Zmiana kalibru są oferowane pistolety z wymiennymi lufami, np. na trzy, cztery różne kalibry amunicji lub można stosować wkładki zmniejszające kaliber można stosować wkładki zmniejszające kaliber, ale nie jest to zalecane.
Odstrzeliwanie amunicji long i short W kalibrach 0,22 cala long i short oraz wyjątkowo niektóre egzemplarze w większych kalibrach są oferowane typy umożliwiające strzelanie z amunicji o różnej długości.
Kształty celowników najczęściej duża oferta do wyboru raczej na stałe związane z typem.
Zmiana liczby naboi duża oferta magazynków o zwiększonej liczbie nabojów można tylko mniej załadować.
Zmiana kształtu kolby w niewielkim zakresie - najczęściej tylko zmiana wykładzin rękojeści spore możliwości zmian umożliwiających indywidualne dopasowanie do ręki i wymagań strzelca.
Przystosowanie dla lewo- i praworęcznych oferowane są wykonania umożli wiające adaptację do strzelania - nie ma takiej potrzeby
Strzelanie "z gazety" może po strzale nie przeładować bez znaczenia.




Powrót do treści | Wróć do menu głównego